OSMANİYE HASANBEYLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİ ONURUN, NAMUSUN, ŞEREFİN ŞAHLANIŞ DESTANIDIR

ÇANAKKALE ZAFERİ ONURUN, NAMUSUN, ŞEREFİN ŞAHLANIŞ DESTANIDIR

Çanakkale destanı bu topraklarda yaşama azim ve kararlılığımızı millet olarak topyekun gösterirken yaptığımız fedakarlıkların zirveye çıktığı bir ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Çanakkale Zaferi´nin, Türk milletinin her türlü yokluk ve acılar içinde dahi milli birlik ve beraberliğiyle neler başarabileceğini gösteren kahramanlık örnekleriyle dolu büyük bir zaferin adıdır. Çanakkale Zaferi insanlık tarihi için ibret alınması gereken bir hadisedir. Çanakkale Zaferi´nin 18 Mart kalıbına sığdırılacak kadar küçük bir zaman diliminden ibaret olmadığını, Ecdadımızın savaşırken gönüllerinde yeşerttikleri amaç ve istikametin, geniş zamanlar boyunca kendilerinden sonra gelecek nesillere bıraktıkları en büyük mirasdır.

ÇANAKKALE ZAFERİ ONURUN, NAMUSUN, ŞEREFİN ŞAHLANIŞ DESTANIDIR

Çanakkale Savaşı bu toprağın insanının verdiği ilk savaş değildir. Lakin emperyalizme karşı verdiği en büyük savaşlardan biridir. Çanakkale zaferinin bir milletin bütün dünyaya karşı onurunu, şerefini, namusunu ve bağımsızlığını kanının en son damlasına kadar nasıl koruduğunu gösteren emsalsiz bir şahlanış destanıdır. Çanakkale zaferinin kahramanları, umudun bittiği yerde imanın; gücün tükendiği yerde azmin; silahın olmadığı yerde yüreğin her türlü olumsuzluğu yenebileceğini ispat ettiler. Dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin ve kanlı bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanlarıyla sulandığı, metre kareye tam 6 bin merminin düştüğü, bir toplumun millete dönüştüğü büyük Çanakkale Zaferi, insanlık tarihi için de ibret alınması gereken bir vesikadır. Tarihimizde unutulmaz bir iz ve şeref levhamız olan Çanakkale Zaferi´nin 100. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Çanakkale destanı, ateşten günler yaşadığımız milli mücadele yılları için hem moral hem ışık hem de yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin önsözü olmuştur. Milletimizdeki bağımsızlık tutkusunun destansı boyutu olan Çanakkale ruhunu genç nesillere vermeli ve aradan uzun yıllar geçse de düşmanlarımızın bizi bu coğrafyada müstemleke yapmak için hala büyük bir gayret içinde olduklarını öğreterek milli şuur kazandırmalıyız.

BU DESTANSI ESERİN TEMELİNDE GÜÇLÜ BİR İNANÇ, BÜYÜK BİR VATAN AŞKI TUTKUSU VARDIR

"Bu güzel vatanı emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz." “Bu zaferin şeref payı ne şunun, ne bunun, tamamen aziz Türk milletinindir. Çanakkale’de bir hesap-kitap uzmanlığı yoktur; o, ölüm-kalım savaşı veren bir milletin, “kalım”dan ziyade “ölüm”e ayarlı bir şahlanışının eseridir. Bu destansı eserin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır.

 Bize düşen görev bugünlere gelmemiz için canları pahasına savaşıp bu topraklara kanlarını döken şehitlerimizi yâd etmek ve onları asla unutmamak ve gelecek nesillere bu kahramanlıkların anlatılmasını sağlamaktır.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi hürmet ve rahmetle yâd ediyor, minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

Hasanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Cumhuriyet Mah. Hasanbeyli Merkez/Osmaniye Türkiye - 0328 664 85 63-64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.