OSMANİYE HASANBEYLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hacı DİNLER´in 24 Kasım Öğretmeneler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hacı DİNLER´in 24 Kasım Öğretmeneler Günü Mesajı

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

 24 Kasım Öğretmenler Günü, ülkemde sorumluluğu ağır olan meslektaşlarımın unutulmadığının, tüm şartlara ve olumsuzluklara rağmen konumunun hep baş tacı olduğunun kendilerine gösterildiği gündür. Öğrencilerinin okullarında, dersliklerinde sabırsızlıkla ve sürprizlerle kutlamak istedikleri bir gündür ve kutlamaların da en anlamlısıdır. 

 Bir öğretmenin "öğretmenler günü" ile ilgili yazı yazmaya çalışması öğretmenlik mesleğinin en zor görevi olsa gerek. Çünkü öğretmen yaptıklarını hiçbir zaman dillendirmez, anıları dışında yaptıklarını hiçbir zaman kâğıda dökmez. Zordur bir öğretmenin kendini anlatmaya çalışması, kendi öğretmenini veya öğrencisini anlatması ve yazması istense belki bir kitap yazabilir, ancak kendisini anlatması istendiğinde ne dili döner ne de kalemi yazar.

 Öğretmenlik; Zordur, bir o kadar onurludur. Kara tahtanın önünde duran da odur, akıllı tahtanın önünde duran da. Okulların fiziki özellikleri değişmiş, yenilenmiştir. Öğretilecek konular çağın gerekliliğine göre güncellenmiş, çoğalmıştır. Eğitim sistemleri değişmiş, okulların isimleri yenilenmiştir.  Ama tüm bu değişikliklere ve yeniliklere rağmen değişmeyen tek gerçek Öğretmenin kendisidir. Ne geçmiş onsuz olabilmiştir ne de gelecek onsuz düşünülebilir. Öğretmen geçmiş ile gelecek arasında bir köprü görevi görür. 

 Bizler biliyoruz ki, yapmış olduğumuz görev, toplumun ve ülkenin bizden beklentileri için oldukça önemlidir. Çağın gerekliliğini yakalayarak, geçmişin mirasını geleceğe devretmede üzerimize büyük görevler düşmektedir. Bizlere emanet edilen öğrencilerimizin geleceklerinin nedenli önemli olduğunu, yalnızca öğrencilerimizin değil görev yaptığımız coğrafyadaki öğrenci velilerimizin ve içerisinde yaşadığımız toplumun en büyük ilham kaynağı, en büyük destekçisi ve toplumsal barışın sağlanmasının en büyük teminatçısı olduğumuzu çok iyi biliyoruz.  

 Amanos dağlarının etrafını kuşattığı, Güzel belde Hasanbeyli coğrafyasında görevini icra etmeye çalışan sevgili meslektaşlarım; 

 Bizlerden önce bu coğrafyada görev yapan öğretmenler bizlerden daha iyi yaşam koşullarına sahip değillerdi. Onlardan devraldığımız bayrağı onlardan bir adım daha ileriye götürmenin yarışı içerisindeyiz. Onlar zor koşullara yenik düşmedikleri için bizler bugün buradayız. İçerisinde bulunduğumuz olumsuzlukları, birer engel olarak görmeye başladığımız an ve o engeli görevimizi yerine getirmememiz için bahane olarak gördüğümüz müddetçe, bizden öncekilerin gerisine düşmeye kendimizi mahkûm bırakmış oluruz. 

 Zorluklar onunla mücadele ettiğimizde anlam kazanır. Zor koşullarda görevini yerine getiren, insani değerlerini ön planda tutan bilgi ve kabiliyetini olumlu yönde kullanan, çağın gerekliliğini yerini getirebilen öğretmenler zihinlerde hep iyi yer etmişlerdir. Öğretmeniz, ama aynı zamanda öğrenciyiz de. Karşımızda duran bakışlar; masumdur, parlaktır ve hep umut doludur. Öğretmenin ilham kaynağıdır bu bakışlar. Her bir öğrencisi öğretmenidir onun, yol göstericisidir, mesleğe bağlanma gerekçesidir. Öğretmenin mesleğini sevmesindeki en önemli etkendir. Onlar için vardır, onlarla mutludur. 

 Öğretmenlik fedakârlık isteyen bir meslektir. Diğer meslekler gibi mesai saatlerine tabi değildir. İki saat arasına sığmayan bir meslektir. Okulun duvarları arasında da, evde de mahallede de görevi başındadır. Mesleğe başladığı günden itibaren yaşamının sona ereceği ana kadar görevini icraya etmeye devam eder. Öldükten sonra bile fikirleri öğrencilerinde yaşamaya devam edecektir. 

 Öğretmen, Hz. Ali'nin "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözlerine mazhar olmuş, hayatını  öğrencilerine adamış, onların sorunlarını ortadan kaldırmak için elinden gelen her şeyi yapmış, öğrencisine balık vermeyip balık tutmasını öğretmiş, gerektiği yerde gerekli biçimde davranma bilincine erişmiş, her zaman iyinin ve güzelin peşinde koşmuş, bilinçli, nitelikli ve aydın insandır.

 

Değerli Meslek Arkadaşlarım,

 Her öğrenci bizim için bir öğretmendir. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bunun içindir ki öğretmen öğretirken öğrenen insandır ve öğretmen için bu çok büyük bir nimettir. Yeter ki öğretmenlik mesleğine soyunan insan olarak sizler öğrencilerinize kapılarınızı kapatmayın, onlardan gelen eleştirileri kulak ardı etmeyin. Öğretmenin, kendini öğrencilerinde bulan, öğrencilerinin yanında kendini mutlu hisseden, sürekli geliştiren ve gelişen özel bir insan olduğunu asla unutmayın.

 Kalplerine atacağınız sevgi tohumlarının yeşerdiği nice öğrenciler ve nesiller yetiştirebilmeniz  dileği ile tüm öğretmen arkadaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü en kalbi duygularımla kutlar, meslek hayatınızda mutluluk ve başarılar dilerim.

                                                                                                                                                                  Hacı DİNLER
                                                                                                                                                          İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hasanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Cumhuriyet Mah. Hasanbeyli Merkez/Osmaniye Türkiye - 0328 664 85 63-64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.