OSMANİYE HASANBEYLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hacı DİNLER´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hacı DİNLER´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

24 Kasım Öğretmenler Günü, ülkemde sorumluluğu ağır olan meslektaşlarımın unutulmadığının, tüm şartlara ve olumsuzluklara rağmen konumunun hep baş tacı olduğunun kendilerine gösterildiği gündür. Öğrencilerinin okullarında, dersliklerinde sabırsızlıkla ve sürprizlerle kutlamak istedikleri bir gündür ve kutlamaların da en anlamlısıdır.

Klasik tanımı ile Öğretmen, Eğitim ve öğretim sürecine önderlik ve rehberlik eden, öğretimin gerçekleşmesi için çalışan kişiye denir. Ancak bana göre öğretmenlik insanlara doğruyu ve yanlışı gösteren ve insanlara doğruyu tavsiye eden peygamberlik mesleğidir. İnsanları topluma yararlı bir insan mertebesine getiren öğretmenlerdir.

Bu minvalde peygamber mesleği olan öğretmenlik mesleğinin gereğini yerine getiren öğretmenlerimizin hakkının hiçbir şekilde ödenemeyeceği ve çalışmalarının maddi değerlerle karşılanmasının mümkün bulunmadığı, bilinci ile öğretmenlik mesleğinin ve meslek mensuplarının yılda bir kez de olsa hatırlanması güzel bir duygudur.

 

Değerli Meslektaşlarım;

 

Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, hayatları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.

Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Necip Fazıl Kısakürek vapurla Karaköy'e geçerken yanına biri yaklaşıp: Üstat, diye sormuş. Peygamberlere ne diye gerek duyuldu, biz kendimiz yolumuzu bulabilirdik. Necip Fazıl, okuduğu kitaptan başını kaldırmadan: Ne diye vapura bindin ki, cevabını vermiş. Yüzerek geçsene karşıya. Öğretmenler kılavuzdur. İşini ve yolunu bilen kılavuzla yolculuk mutlaka iyi sona erer.

Hz.Ali'nin "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözlerine mazhar olan öğretmenlerimizin bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğunu asla hafızasından çıkarmaması gerekmektedir. Çünkü vatanını, milletini seven ,milli ve manevi duygularla yetiştirilmiş ve iyi eğitilmiş bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Zikrettiğim bu duygulardan yoksun olarak yetiştirilen ve eğitilen kişilerin 15 Temmuz Hain Darbe girişimi örneğinde olduğu gibi ülkemiz ve milletimiz için ne denli büyük bir tehdit ve tehlike olabilecekleri de kesinlikle unutulmamalıdır.

Sözün özü ;Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

Değerli öğretmen arkadaşlarım;

Bilgi toplumunun temelini, bilginin kaynağını, bilimsel düşünce ve bilişim teknolojisi oluşturmaktadır. Dünyamızda hızlı bir değişimin yaşandığı bu dönemde, Ülkemizin de bu değişimden etkilenmemesi mümkün değildir. Bilim ve teknolojinin sınır tanımadığı bu çağda günümüzde elde edilen bilgiler hızla eskimekte ve yeni bilgiler üretilmektedir. İletişim araçları toplumsal yapı ve kurumları değişime zorlamaktadır. Günümüz bilgilerinin iletilmesinde gelişen teknoloji sayesinde toplumun bütün kesimini düşünmeye, paylaşmaya ve topluma yararlı bir konumda etkin kılabilme çalışılmaları hızla sürdürülmektedir. Bizler bu hıza ayak uydurmamız ve öğrencilerimizi bu anlayışla sistemin içerisinde yerlerini almaları için gecemizi gündüzümüze katmamız ve kısır döngülerden kurtulmamız gerekir. Ülkemiz insanının geleceğini hazırlamak gibi önemli bir sorumluluğu üslenen bir topluluk olarak bizler, Milli çıkarlarımız doğrultusunda, yurt ve insan gerçeğine dayanan, çağın değişimlerine uygun, toplumumuzun gereksinimlerini dikkate alan bir anlayışla, eğitim sistemimizi akılcı, gerçekçi, doğru ve hızlı çözümler üreterek tek vücut olarak, kaynaşmamız ve aynı ülkü doğrultusunda ilerlememiz gerekmektedir.

Böylesine önemli bir misyonu üslenen topluluk olarak, biz öğretmenler; toplumdaki huzursuzluklar, problemler ve olaylara karşı kendimizi korumak için bahçe duvarlarımızı yükseltmek yerine, bulunduğumuz çevreyi yaşanabilir bir konuma getirmenin mücadelesi içerisinde bulunmalıyız. Bu anlayışla ülkemiz insanının her bir ferdinin değerli olduğunu asla unutmayıp, bu bilinçle hareket etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki bakıldığında salyangozlar iğrenti verir; ancak nadir de olsa içlerinden bazıları dünyanın en değerli mücevherleri olan incileri üretirler.Bu noktadan hareketle her bir öğrencimizin ayrı bir değer olduğu ve farklı zenginliklere sahip olduğu gerçeği ile onların var olan gizli güçlerini ortaya çıkarmak için gayret göstermeliyiz. Asla unutulmaması gereken çok ama çok önemli bir husus da her bir öğrencimizin kendi çocuğumuz olduğu gerçeği ve bilinci ile hareket etmemiz gerekliliğidir. Eğer bir öğrencimizin en değerli olan zamanını boşa geçirecek ve ona vermemiz gereken önem ve değeri vermez olursak, bir gün kendi çocuklarımızın da aynı olumsuzluklarla karşılaşacağını ve bunun bedelini kendi çocuklarımızda ödeyeceğimizi asla aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Geleneksel düşünce ve değerlerin, alışkanlıkların değiştirilmesinin kolay olmadığını bilerek, bir gün geriye doğru baktığımızda gücümüz olduğu halde, bilerek yapmadıklarımız için pişmanlık duymayalım, aldığımız bu büyük sorumluluğu yerine getirmenin gayreti içinde, öğrencilerimize sevgiyle yaklaşalım, sevginin aşamayacağı güç olmadığını bilerek, daima dostluğa yatırım yapılalım.

 

Kıymetli arkadaşlar;

Planın ve disiplinin olmadığı bir ortamda, başarıdan söz etmenin de mümkün olmadığı bilinci ile, yaşam biçimimizi bu yönde şekillendirmeye, gayret gösterip, Necip Türk milletine lâyık olma yolunda, aldığımız meşaleyi gelecek kuşaklara taşımanın gayreti ve geleceğimizin aydınlık olması dileğiyle; öğretmenler günümüzü en kalbi duygularımla kutlar, ebediyete intikal eden başöğretmen Atatürk ve rahmetli öğretmenlerimizi saygı ile anar, siz değerli meslektaşlarıma, başarı, sağlık ve mutluluk dileklerimle saygılar sunarım.

                                                                                                                                               Hacı DİNLER              

                                                                                                                                        İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hasanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Cumhuriyet Mah. Hasanbeyli Merkez/Osmaniye Türkiye - 0328 664 85 63-64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.