OSMANİYE HASANBEYLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Mili Eğitim Müdürümüz Hacı Dinler'in Sarıkamış Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla Yayımladığı Mesajı

İlçe Mili Eğitim Müdürümüz Hacı Dinler'in Sarıkamış Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla Yayımladığı Mesajı

Birinci Dünya Savaşında Kafkas Cephesindeki ilk ve en büyük kara harekâtı olarak tarihe geçen Sarıkamış Harekâtı, zorlu hava koşullarına aldırmadan vatanlarını korumak adına  Allahuekber Dağlarında donarak can veren 90 bin askerimizin şahadete erdikleri bir hadise olarak hafızalarımıza kazınmıştır.

22 Aralık 1914 ila 15 Ocak 1915 tarihleri arasında 90 bin askerimizin, Sarıkamış'ta dondurucu soğuk ve tipi altında şehit olurken bile kol kola girip ebediyete bu şekilde yürümesi bir fedakarlık ve kahramanlık örneği olduğu kadar, aynı zamanda birlik, beraberlik ve  kardeşlik dersidir.

106 yıl önce yaşanan ve hala içimizi acıtan Sarıkamış faciası Mehmetçiğimizin vatanı için her koşulda gözünü dahi kırpmadan bu topraklar için canını seve seve vereceğini bir kez daha ortaya koymuştur. Sarıkamış'ta dondurucu soğukta günlerce cephe nöbeti bekleyen ve bu uğurda şehadete erenler bu vatan için ödenen bedellere en iyi örnek olarak tarihteki yerlerini almışlardır.  

Sarıkamış'ta yaşanılanlar, özellikle geleceğimizin teminatı genç kuşaklarımızın ibret alarak önemli dersler çıkarması gereken büyük kahramanlık tablosudur. Yüreklerde taşınan vatan, millet ve bayrak sevgisi, eşsiz bir sağduyu ve yüksek disiplin anlayışıyla birleşerek kahraman Mehmetçiğin en zor şartlara bile göğüs germesini sağlamıştır.

Millî bir inançla görevini yerine getiren Türk askeri; emre itaati, mücadele azmi, kararlılığı ve fedakârlığıyla birer kardelene dönüşmüş ve aziz Milletimizin zihninde ve gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

            Tüm şehitlerimizi  bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, bir asır önce dondurucu soğuk altında, zorluklara aldırmadan kol kola şehadete yürüyerek Türk Milletinin en acı destanlarından birini yazan Kahraman Şehitlerimize Allah'tan rahmet dilerken, bugün bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

 

                                                                                                                                              Hacı DİNLER
                                                                                                                                     İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hasanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Cumhuriyet Mah. Hasanbeyli Merkez/Osmaniye Türkiye - 0328 664 85 63-64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.